2014 UK Open Dance Championship
Professional and Amateur Latin

This is a set of 2 DVDs showing the quarter-finals, semi-finals and finals of UK Open Standard Championships, which took place in Bournemouth, England in January 2014. These two DVDs cover Professional Ballroom and Amateur Latin events incl. last 24 to the Finals, presentation dances, presentation of prizes, winners' dance, interview with the winners and exclusive extras. See also Professional Latin and Amateur Ballroom

UK Open Professional Latin Championship

Quarter-final
  • Rachid Malki & Anna Suprun, Norway
  • Dorin Frecautanu & Marina Sergeeva, Moldova
  • Marek Fiksa & Kinga Jurecka-Fiksa, Poland
  • Keiji Oda & Satoko Watanabe, Japan
  • Manuel Favilla & Nataliya Maidiuk, Ukraine
  • Igor Yaremenko & Yana Yaroslavskaya, Ukraine
  • Sarunas Greblikas & Viktoria Horeva, USA
  • Vitaly Sevastianov & Anna Stepunina, Ireland
  • Aleksandr Skarlato & Yulia Lesokhina, Ukraine
  • Danny Liang Zhao & Svetlana Borisova, China
  • Roman Kovgan & Nataliya Rumyantseva, Russia
  • Alex Wei Wang & Roxie Jin Chen, China
Semi-final
  • Emanuele Soldi & Elisa Nasato, Italy
  • Justinas Duknauskas & Anna Melnikova-Duknauske, Lithuania
  • Neil Jones & Ekaterina Jones, England
  • Evgeni Smagin & Polina Kazatchenko, Russia
  • Nikolai Voronovich & Maria Nikolishina, USA
  • Andrei Kazlouski & Asta Sigvaldadottir, USA
Final
  1. Michal Malitowski & Joanna Leunis, England
  2. Riccardo Cocchi & Yulia Zagoruychenko, USA
  3. Sergey Sourkov & Agnieszka Melnicka, Russia
  4. Maurizio Vescovo & Andra Vaidilaite, Canada
  5. Stefano Di Filippo & Dariya Di Filippo, USA
  6. Jurij Batagelj & Jagoda Batagelj, Slovenia
UK Open Amateur Latin Championship

Quarter-final
  • Denys Drozdyuk & Antonina Skobina, USA
  • Vladimir Litvinov & Olga Nikolajeva, Russia
  • Luca Urso & Alessandra Tripoli, Italy
  • Francesco Bertini & Sabrina Manzi, Italy
  • Sam Shamseili & Arina Grishanina, Denmark
  • Denys Samson & Yuliya Nikitenko, England
  • Andrzej Suchocki & Natalia Piecewicz, Poland
  • Ruslan Aydaev & Valeriya Kozharinova, USA
  • Ilya Sizov & Yulia Koshkina, Russia
  • Massimo Arcolin & Mariya Dyment, Italy
  • Vjaceslavs Visnakovs & Tereza Kizlo, Latvia
  • Artur Tarnavskiy & Gabriella Sabler, USA
Semi-final
  • Anton Nesterko & Dariya Maryuschenko, Ukraine
  • Klemen Prasnikar & Alexandra Averkieva, Slovenia
  • Manuel Frighetto & Karin Rooba, Estonia
  • Pasha Pashkov & Daniella Karagach, USA
  • Damir Haluzan & Anna Mashchyts, Slovenia
  • Arkady Bakenov & Rosa Filippello, England
Final
  1. Troels Bager & Ina Ivanova Jeliazkova, Denmark
  2. Kirill Belorukov & Elvira Skrylnikova, Russia
  3. Ferdinando Iannaccone & Yulia Musikhina, USA
  4. Nikita Brovko & Olga Urumova, Russia
  5. Mirco Risi & Maria Ermatchkova, Italy
  6. Morten Lwe & Roselina Doneva, Denmark

Ref: 14UK-LAT Price £41.95 excl.VAT






This page is part of and should be seen in the frame context of Dancesport UK - Video boutique